Site icon Przyjaciele Alego

Dzień skupienia członków Fundacji – Laski, 9 września 2017

Dzień Skupienia członków Fudnacji

Kazanie

(Podczas Mszy świętej 9 września 2017 r. w Laskach)

Temat: Program duchowego ofiarowania Fundacji, wszystkich jej członków i dzieł Maryi Niepokalanej.

 

Fundacja im. Ks. Aleksandra Fedorowicza ma za sobą ponad rok działalności. Można powiedzieć pierwsze kroki są już za nami. W tym czasie sam Bóg przez trudne wydarzenie śmierci ks. Zbigniewa Porzezińskiego niejako zweryfikował i ustawił na tory swojej woli plany działania, kierunek rozwoju Fundacji. Fundacja jest organizacją cywilną, ale działa w we wspólnocie Kościoła i na rzecz tej wspólnoty. Rozwija się ona i działa w konkretnej wspólnocie parafialnej i lokalnej – w parafii św. Franciszka z Asyżu w Izabelinie. Oczywiście być może Bóg ma szersze plany wobec niej, ale na razie Fundacja ma wymiar lokalny.

Zaczęły się też rozwijać pierwsze dzieła Fundacji. Wśród nich jest pomoc osobom uzależnionym od alkoholu i ich rodzinom, pomoc prawna i psychologiczna osobom i rodzinom znajdującym się w potrzebie. Zaczęła rozwijać się praca z młodzieżą w ramach grupy wolontariatu. Również odbyła się projekcja filmu o ks. Alim, propagująca jego postać – co jest jednym z naszych ważniejszych celów. Fundacja uczestniczyła też w zorganizowaniu ważnego wydarzenia, które jednoczy społeczność lokalną, jakim był bieg AliRun. Są to wszystko działania zgodne z zapisami statutowymi Fundacji.

Wielkim niebezpieczeństwem nie tylko w Kościele, w organizacjach związanych z Kościołem, ale w ogóle w działalności ludzkiej jest aktywizm nie oparty, nie mający źródła w życiu duchowym. Takiego pustego aktywizmu, który jedynie wypala siły i zdrowie ludzkie należy się wystrzegać. Wszelka działalność ludzka, społeczna, kościelna, a także rodzinna powinna czerpać swoje źródło z życia duchowego i prowadzić do życia duchowego, bowiem najważniejszym, kierowniczym wymiarem życia człowieka jest jego duchowość.

Obecny, pierwszy moment poważnej refleksji nad działalnością Fundacji powinien prowadzić do szukania duchowego fundamentu naszej działalności, do szukania własnej duchowości. Tej duchowości potrzebuje Fundacja, aby być prawdziwą wspólnotą służąca w Kościele i tej duchowości potrzebuje indywidualnie każdy z członków Fundacji, aby rozwijać własne życie duchowe. Znalezienie duchowego fundamentu zapewni Fundacji jej stabilność i rozwój.

W dziele szukania własnej duchowości, własnego fundamentu trzeba od czegoś zacząć. Trzeba dokonać jakiegoś duchowego przełomowego aktu, który przyczyni się w przyszłości do duchowego rozwoju Fundacji i jej członków. Jako kapłan prowadzący Fundację chciałem zaproponować taki przełomowy krok duchowy, którym będzie zawierzenie Fundacji i jej członków Matce Bożej – a ściślej mówiąc Maryi Niepokalanej. Pomagamy i chcemy pomagać osobom uzależnionym od alkoholu, i w przyszłości być może nie tylko od alkoholu. W ten sposób chcemy przywracać godność tym ludziom. Taka działalność jest elementem walki o zbawienie dusz ludzkich, o wyrwanie ich z mocy diabła. Także pomoc ludziom biednym, wszystkim w jakimś sensie wykluczonym społecznie, jest walką o ich godność. Również budowanie wspólnoty lokalnej to dzieło, któremu szatan będzie się sprzeciwiał. To, co chcemy robić w Fundacji stanowi udział w duchowej wojnie – wojnie dobra ze złem. Wojny nie wygrywa się grupą, która skrzyknęła się do walki. Do walki duchowej w Kościele i w społeczeństwie potrzebna jest zorganizowana armia i to pod dobrym dowództwem.

Proponuję wam walkę pod sztandarem Maryi, jako jej rycerze. Dlaczego właśnie taka jest moja propozycja? Ponieważ, tego uczy Kościół i nasza tradycja narodowa. W Polsce wygrywa się walcząc duchowo pod sztandarem Maryi. Tak nauczał i czynił sługa Boży kard. Stefan Wyszyński, który tu, w Laskach ukrywał się w czasie wojny. Maryjną drogą kroczył również  święty Jan Paweł II. Kardynał Wyszyński wszystko postawił na Maryję. Ofiarował jej swoje osobiste życie i Kościół w Polce, a dzięki temu Naród przezwyciężył ideologię komunistyczną. Podobnie święty Jan Paweł II powiedział, że jest Totus tuus – całkowicie należący do Maryi. To Ona ocaliła mu życie podczas zamachu. W tym roku szczególnie wspominamy to wydarzenie z racji 100-lecia objawień Matki Bożej w Fatimie. Maryja w trzeciej tajemnicy fatimskiej zapowiedziała prześladowanie Kościoła i papieża.  My też, jako Fundacja, mamy wszystko postawić na Maryję, całkowicie zawierzyć Jej nasz los! Do tego zawierzenia wybrałem Niepokalanów, najbliższe nam sanktuarium maryjne. Mamy to duchowe szczęście, że jesteśmy blisko tak wspaniałego i ważnego miejsca – niewątpliwie najważniejszego sanktuarium maryjnego na Mazowszu. I ponadto jest to sanktuarium rycerzy, tych którzy pod sztandarem Maryi chcą podejmować duchową walkę, nie tylko o własne zbawienie, ale również wziąć udział w duchowej walce Kościoła i Narodu.

Proponuje dokonać aktu zawierzenia Matce Bożej w Niepokalanowie 8 grudnia, w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP (w tym roku uroczystość ta przypada w piątek). W bazylice w Niepokalanowie jest to uroczystość odpustowa. Wszyscy członkowie Fundacji i jej sympatycy mogliby uczestniczyć we Mszy świętej o godzinie 18.00. Msza święta byłaby w intencji ofiarowania Fundacji Maryi Niepokalanej. Po Mszy świętej zgromadzilibyśmy się wspólnie na odmówienie aktu ofiarowania Fundacji, który postaram się na tę okoliczność napisać. Także podczas tej Mszy świętej każdy indywidualnie – te osoby które by chciały, mógłby złożyć akt osobistego oddania się Matce Bożej, wstępując do Rycerstwa Niepokalanej. W ten sposób przy parafii w Izabelinie powstałaby w Fundacji grupa Rycerstwa. Taki akt zobowiązałby do noszenia cudownego Medalika Maryi Niepokalanej i codziennego odmawiania krótkiego aktu oddania się Jej. My sami i wszystkie nasze dzieła zostałby w ten sposób ofiarowane Bogu przez ręce Maryi. Osobiście już do 31 lat należę do Rycerstwa Niepokalanej. Ponadto taki akt oddania w sposób naturalny wytworzy wieź Fundacji z Niepokalanowem. Co w przyszłości znacznie ułatwi i ukierunkuje formację duchową – nie tylko przez możliwość prenumeraty Rycerza Niepokalanej, ale również przez udział w dniach skupienia i rekolekcjach organizowanych przez Ojców Franciszkanów dla członków Rycerstwa. Oczywiście do tego aktu ofiarowania Fundacji i osobistego ofiarowania się Matce Bożej trzeba się odpowiednio przygotować. Ufam, że moja propozycja jest z Ducha Świętego i że ją zaakceptujecie. Jeśli tak to Matka Boża sama poprowadzi Fundację. Pomoże nam w rozwoju duchowym i poprowadzi dzieła Fundacji zgodnie z wolą Bożą.

ks. Ludwik Nowakowski

Fotorelacja

Katecheza wygłoszona przez ks. dr. Ludwika Nowakowskiego podczas konferencji popołudniowej 9 września 2017 r. w Laskach:

Temat: Udział Najświętszej Maryi Panny w duchowej walce Kościoła.

Download (Katecheza-podczas-Mszy-świętej-i-konferencja-popołudniowa-09-09-2017-Laski.doc)