Było słonecznie, radośnie i aktywnie
W 104. rocznicę urodzin pierwszego Proboszcza Parafii św. Franciszka z Asyżu, która w tym roku przypadła w sobotę – 16 czerwca – Fundacja im. ks. Aleksandra Fedorowicza „Przyjaciele Alego” zorganizowała III AliRun i Piknik Rodzinny „DZIĘKUJĄC ZA NIEPODLEGŁOŚĆ”. Choć wydarzenie przeszło już do historii, echa słonecznej soboty nie milkną. Powspominajmy więc raz jeszcze…
AliRun odbył się po raz trzeci. Jego pomysłodawcą był w 2016 r. wikary ks. dr Jerzy Jastrzębski. Bieg zachęca przede wszystkim do bliższego poznania ks. Alego – budowniczego, społecznika, niezwykłego w swojej prostocie i życzliwym podejściu do drugiego człowieka duszpasterza, ale również do aktywnego spędzania wolnego czasu.
Dzień rozpoczął się o godz. 10.00 Mszą św. w Parafii św. Franciszka z Asyżu w Izabelinie po której zebrani wraz z kapłanami udali się na miejscowy cmentarz, by wspólnie pomodlić się przy grobie ks. Alego. „Bóg jest Miłością” – słowa z Ewangelii św. Jana wyryte na kamiennej płycie grobu duszpasterza i jednocześnie credo życiowe ks. Aleksandra zdawały się przyświecać przez cały dzień wszystkim bez wyjątku uczestnikom wydarzenia. Na polanie Jakubów przy dyrekcji Kampinoskiego Parku Narodowego biegacze oraz kibice zaczęli zbierać się już dużo przed południem.
Około godziny 12 zgromadzonych powitał prezes Fundacji im. ks. Aleksandra Fedorowicza „Przyjaciele Alego” ks. dr Ludwik Nowakowski, któremu tego dnia jako konferansjer towarzyszył katecheta Mikołaj Grudziński.
Pod czujnym okiem Broni Bieńkowskiej – kierownika GOSiRu w Gminie Izabelin biegacze rozpoczęli przygotowania do startu. W tym roku AliRun zmienił nieco formułę i w biegach udział wziąć mógł każdy – od juniora do seniora. Trasy dopasowane zostały do poszczególnych grup wiekowych. Pobiegła około setka dzieci w wieku przedszkolnym, licznie stawiły się na start uczniowie z podstawówki (180!) oraz młodzież z gimnazjum. W biegu głównym o symbolicznym dystansie 1918 m. pobiegło 79 sportowców. Wśród nich byli m.in. prezes Fundacji – ks. Ludwik Nowakowski, wikary w Izabelinie – ks. Jerzy Jastrzębski, dyrektor Kampinoskiego Parku Narodowego – Mirosław Markowski, starosta Powiatu Warszawskiego Zachodniego – Jan Żychliński, a także mieszkańcy Izabelina, Lipkowa, Lasek, Hornówka i Truskawia, goście z okolicznych gmin, wolontariusze fundacji, a nawet siostry zakonne z Lasek.
Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe, drewniane medale z naszą Ojczyzną w kole i hasłem pikniku „DZIĘKUJĄC ZA NIEPODLEGŁOŚĆ”, koszulki. Równolegle odbywała się gra terenowa „Szaniec Kampinos”. Wiele atrakcji przygotował dla jej uczestników twórca zabawy – wolontariusz pan Krzysztof Korytko. Na trasie gry usytuowane były punkty przy których czekały na rywalizujące patrole ciekawe pytania, zadania i informacje. Niewątpliwą atrakcją była obecność przedstawicieli grup rekonstrukcyjnych, leśników. Bardziej spostrzegawczy dostrzegli przechadzającego się wśród drzew ks. Aleksandra Fedorowicza…
Chętni skorzystać mogli również z innych atrakcji przygotowanych przez organizatorów. Quizy i zagadki przyrodnicze czekały na zielonym stoisku Kampinoskiego Parku Narodowego, specjaliści od wikliny uczyli jak wyplatać pojemne i zgrabne koszyki, Ochotnicza Straż Pożarna z Izabelina zachęcała młodych do oglądania strażackich aut i wstąpienia w przyszłości w szeregi św. Floriana, na stoisku „Kampinoskie Bagna” jego koordynatorzy opowiadali o projekcie prowadzonym w Puszczy Kampinoskiej, punkt z pracami w drewnie był miejscem na tworzenie kreatywnych, ekologicznych i pachnących lasem wyrobów, antykwariat „Piotruś Pan” pokazał na swoim stoisku perełki wydawnicze, na najmłodszych czekały kucyki, dmuchana zjeżdżalnia i plac zabaw znajdujący się przy polanie.
Tego dnia każdy, kto odwiedził stoisko Fundacji im. ks. Aleksandra Fedorowicza „Przyjaciele Alego” otrzymał naklejkę „Jestem przyjacielem Alego”. Na stoisku czekały m.in. kubki z cytatami naszego pierwszego proboszcza, koszulki, wspomnienia siostry Anny Bielawskiej, które przybliżają postać i ukazują pięknego ducha pasterza, zakładki i tegoroczny hit – cukierki „Boże krówki” z ukrytymi w środku cytatami ks. Alego. Wolontariusze opowiadali również swoim patronie odkrywając przed zainteresowanymi ciekawe fakty z jego pięknego, prostego i przepełnionego ewangeliczną miłością życia.
Jak zapowiadali organizatorzy imprezy przygotowany został bogaty program artystyczny. Przed biegami wystąpiły zagrzewając do walki tańczące dziewczynki z grupy „Sante Fit” , oraz „Sosnowej Szpilki”. Następnie muzyczny występ przygotowały maluszki z przedszkola im. ks. Aleksandra Fedorowicza w Izabelinie; w programie znalazły się utwory patriotyczne oraz wiersze i piosenki o Patronie ks. Alim. Na scenie wystąpiły również dzieci z chóru edukacji wczesnoszkolnej ze Szkoły Podstawowej w Izabelinie pod opieką pani Natalii Kwaśniewskiej.
Punktualnie o 16.00 rozpoczął się oczekiwany występ Arki Noego. Barwnie ubrane i rozśpiewane dzieci z Robertem Fridrichem i innymi muzykami porwali do śpiewu i tańca zgromadzone wśród zachwycającej przyrody puszczy rodziny. Były piosenki dedykowane dla mamy, taty, dziadków i najmłodszych. Artyści bisowali aż trzy razy!
Choć impreza planowo zakończyła się o godz. 18.00 ogrzewające nasze serca ciepłe promienie i radosne twarze uczestników nie zachęcały tego dnia do powrotu do domu. Trudno było się rozstać…
Udzielone na koniec błogosławieństwo ks. Ludwika symbolicznie zakończyło ten piękny, spędzony wspólnie dzień w którym byliśmy razem. Ks. Aleksander uśmiechał się pewnie z góry widząc wzajemną życzliwość, pomoc i jedność.
Nie przeżylibyśmy tak pięknej soboty i tylu niezapomnianych wrażeń gdyby nie praca wielu osób, które czuwały, przygotowały, wspierały i zabezpieczały imprezę. Nie sposób wymienić wszystkich aczkolwiek chcielibyśmy podziękować: wolontariuszom ze szkoły w Izabelinie pod opieką pani Anny Ordon, współpracownikom Fundacji „Przyjaciele Alego”, którzy służąc swoimi talentami i wiedzą merytoryczną precyzyjnie przygotowali Piknik Rodzinny III AliRun zapewniając moc atrakcji, dyrekcji Kampinoskiego Parku Narodowego – gospodarzowi terenu za jego udostępnienie i przygotowanie stoiska, nauczycielom i dyrekcji ze szkoły im. S. Królickiego w Izabelinie oraz przedszkola im. ks. Aleksandra Fedorowicza. Dziękujemy wszystkim, którzy finansowo wsparli projekt. Bez tej pomocy nie udałoby się w taki sposób przygotować wydarzenia oraz wielu niespodzianek. W tym roku byli z nami: Fundacja PZU, Fundacja Energa, Gmina Izabelin, Powiat Warszawski Zachodni. Nasi tegoroczni partnerzy to prócz KPN, szkoły i przedszkola w Izabelinie także GOSiR Izabelin, Decathlon oraz Parafia św. Franciszka z Asyżu z gospodarzem i proboszczem – ks. Stanisławem Dębickim.
Dziękujemy również Ochotniczej Straży Pożarnej, Policji, opiece medycznej i wszystkim służbom oraz ludziom dobrej woli, którzy nadzorowali właściwy przebieg pikniku pod kątem bezpieczeństwa i właściwego nadzoru ruchu.
Biuro Edukacji IPN, Stowarzyszenie Szwadron Kawalerii im. 27. Pułku Ułanów, Stowarzyszenie Ułanów Grochowskich wsparli grę terenową. Również wielkie dzięki!
Patronat honorowy nad imprezą objął JE Ks. Kard. Kazimierz Nycz Arcybiskup Metropolita Warszawski za co również składamy podziękowania prosząc jednocześnie o wsparcie duchowe dalszego rozwoju dzieła. Dziękujemy również pozostałym patronom – staroście Janowi Żychlińskiemu, wójtowi Witoldowi Malarowskiemu, dyrektorowi Mirosławowi Markowskiemu.
Dziękujemy również za wsparcie komunikacyjne i dotarcie do wielu osób naszym patronom medialnym, którzy we wszelki możliwy sposób rozpropagowali wydarzenie, a co najważniejsze – postać ks. Alego. Towarzyszyli nam: TV WPOLSCE.PL, wnet.fm, fronda.pl, Radio Warszawa, Radio Niepokalanów, Gość Niedzielny, Niedziela i Listy do sąsiada.
Dziękujemy wszystkim darczyńcom wśród których byli m.in. wydawnictwo Eurograf z Izabelina, Nieruchomości Kampinos, Eka-Plast, Gabinet Stomatologiczny J. Sadowska oraz anonimowym fundatorom, których pomoc materialna, rzeczowa, a przede wszystkim duchowa jest nieoceniona!
Chcielibyśmy również podziękować naszemu prezesowi ks. dr Ludwikowi Nowakowskiemu, który kilka dni po III AliRun otrzymał nominację na urząd proboszcza w Parafii Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych w Kostowcu. Dziękujemy za trzy lata posługi duszpasterskiej w naszej parafii, powołanie Fundacji, która kontynuuje rozpoczęte przez ks. Aleksandra Fedorowicza dzieła i rozpowszechnia kult Jego Osoby oraz za dwa lata wspólnej pracy w Fundacji. Dziękujemy za każde dobre i ciepłe słowo, a przede wszystkim okazane zaufanie do każdego z nas co zaowocowało wspólną pracą i powstaniem wielu ciekawych inicjatyw Fundacji, dziękujemy za duchową formację – przygotowywane konferencje, dzień skupienia i wspólną modlitwę. Za księdza ogromne zaangażowanie i troskę.
Wszystko ma swój czas i na wszystko jest wyznaczona godzina pod niebem. Dziękujemy Panu Bogu za księdza obecność wśród nas i wszystkie dzieła, które były naszym wspólnym udziałem. Na nowy etap wędrówki życzymy drogi ks. Ludwiku wielu łask Bożych, opieki Niepokalanej, błogosławieństwa i prostego, szczerego dobra od ludzi, których Pan Bóg postawi na księdza drodze.
Dziękujemy z serca wszystkim uczestnikom III AliRun Pikniku Rodzinnego „Dziękując za Niepodległość” i jeśli Pan Bóg pozwoli – do zobaczenia za rok!
Magdalena Kamińska
Więcej zdjęć na stronie Fundacji im. ks. Aleksandra Fedorowicza na Facebooku: https://www.facebook.com/Fundacja-Przyjaciele-Alego-899731590153122/
Dziękujemy wszystkim, którzy 16 czerwca 2018 r. byli wspólnie z nami. To była wyjątkowa sobota! Słoneczna, piękna, z wieloma atrakcjami i niespodziankami. Zapraszamy do obejrzenia zwiastuna filmowej relacji Piotra i Joanny Miałkowskich. W 100. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz w 104. rocznicę urodzin ks. Aleksandra Fedorowicza byliśmy razem. Powspominajmy 🙂